Termoablacja guza płuca

Ważne: Mimo naszych wieloletnich starań zabiegi termoablacji płuc nie są refundowane przez NFZ. Obecnie nie wykonujemy tych zabiegów ani na NFZ ani komercyjnie.

Zastosowanie

Za pomocą termoablacji można leczyć raka płuca, a także przerzuty nowotworów z innych narządów np. jelita grubego, wątroby, nerki, mięsaka, żołądka, piersi i innych.

Najlepsze efekty leczenia termoablacja daje przy guzkach płuc do 2-3 cm.

Termoablacja to małoinwazyjne leczenie guzków płuc, zwykle stosowane u pacjentów, którzy nie mogą być poddani operacji chirurgicznej, m.in. z następujących przyczyn:

– operacja otwarta jest zbyt ryzykowna ze względu na ogólny stan pacjenta
– pozostawiona po operacji część płuca nie byłaby wystarczająca do prawidłowego funkcjonowania
– jest kilka małych guzków rozsianych zbyt daleko od siebie, aby bezpiecznie usunąć je operacyjnie

Należy także pamiętać, że wielu pacjentów (w przypadku przerzutów raka jelita grubego ok. 50%) będzie w przyszłości miało nowe zmiany przerzutowe. Niestety po pierwszej operacji u wielu pacjentów kolejny zabieg chirurgiczny może nie być bezpieczny.

Przerzuty do płuc można leczyć za pomocą radioterapii, jednak metoda ta nie jest stosowana przy mnogich guzkach. Dodatkowo radioterapia może powodować zniszczenie na tyle dużej ilości miąższu płuca, że powoduje to ograniczenie jego funkcji. W przypadku nieudanej radioterapii zwykle nie można jej powtórzyć w tym samym miejscu.

Termoablacja z kolei może być powtarzana wielokrotnie w tych samych lub innych miejscach w obrębie obu płuc. Nie powoduje ona zaburzeń funkcji płuc po zabiegu. W przeciwieństwie do operacji czy radioterapii termoablacja w  żadnym stopniu nie ogranicza możliwości terapeutycznych w przyszłości; w razie konieczności nadal będzie można zastosować operację, radioterapię czy chemioterapię.

 

Jak wygląda zabieg termoablacji?

Zabieg polega na wprowadzeniu igły do guza i zniszczeniu go za pomocą wysokiej temperatury. Wysoką temperaturę osiąga się za pomocą energii mikrofalowej lub prądu wysokiej częstotliwości. Igła wprowadzana jest przezskórnie, bez konieczności otwierania pacjenta.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Szczegółowe informacje na ten temat pacjent otrzyma od lekarza anestezjologa.
Termoablację wykonuje się pod kontrolą badań obrazowych. Najlepszą kontrolę podczas zabiegu uzyskuje się za pomocą łączenia technik tomografii komputerowej i USG. Zapewnia to wprowadzenie igły do guza i zniszczenie nie tylko samej zmiany nowotworowej, ale też niewielkiego marginesu tkanek wokół guza często zawierające pojedyncze komórki nowotworowe.
Po zabiegu wyjmuje się elektrodę a miejsce wkłucia zakleja się plastrem. Ze względu na małoinwazyjny charakter zabiegu rana ma wielkość kilku milimetrów, więc szwy nie są potrzebne.

 

Jakie są korzyści?

Termoablacja jest uznaną, stosowaną na świecie od wielu lat, skuteczną metodą leczenia nowotworów płuc i innych narządów.
Skuteczność termoablacji przy małych guzkach (poniżej 2cm) wynosi do ok. 95%.
Zabiegi wykonywane są przezskórnie i nie wymagają otwartej operacji.
Poważne powikłania są bardzo rzadkie, o wiele rzadsze niż po otwartych operacjach.
W przeciwieństwie do operacji czy radioterapii termoablacja guzków płuc nie ogranicza możliwości stosowania innego leczenia w przyszłości.
Jeśli mimo leczenia pojawiają się ogniska nowotworu w nowych miejscach, zabieg może być wielokrotnie powtarzany.
Termoablacja nie powoduje ograniczenia funkcji płuc, co zdarza się po operacji i radioterapii.
Pacjent zazwyczaj może wrócić do swoich codziennych czynności w ciągu 1-2 dni po zabiegu.

Jakie jest ryzyko?

Powikłania po termoablacji są rzadkie. Zabiegi termoablacji są ogólnie bezpieczne ze względu na ich małoinwazyjny charakter i brak konieczności wykonywania otwartej operacji. Należy jednak mieć świadomość, że każdy zabieg i ingerencja w ciało pacjenta niesie za sobą pewne ryzyko.

Przykłady możliwych, ale rzadkich powikłań:

Odma – zwykle mija bez leczenia, w niektórych przypadkach zakłada się dren (plastikową rurkę) do jamy opłucnej.
Zapalenie płuc.
Objawy podobne do grypy, które mijają w ciągu kilku dni.
Krwawienie – zwykle nie wymaga leczenia. Rzadko konieczne jest przetoczenie krwi, a w bardzo rzadkich przypadkach – leczenie inwazyjne.
Infekcja
Przetoka oskrzelowo-płucna
Uszkodzenie sąsiednich narządów

 

Czy zabieg jest bolesny?

Termoablacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, więc pacjent nic nie czuje w trakcie zabiegu. Po zabiegu pacjent dostaje leki przeciwbólowe. Ból w miejscu wkłucia jest zwykle niewielki i mija 1-2 dniach. Termoablacja zwykle trwa ok 2-3 godzin.

 

Po zabiegu

Po zabiegu pacjent przewożony jest na oddział pooperacyjny, a stamtąd na swój oddział. Zazwyczaj pacjent może iść do domu w ciągu 1-2 dni po zabiegu.

 

Alternatywne sposoby leczenia

Poza termoablacją nowotwór płuca (pierwotny lub przerzut) może być leczony za pomocą operacji, chemioterapii lub radioterapii. Dokładnych informacji udzieli pacjentowi lekarz prowadzący.

 

Ważne: Mimo naszych wieloletnich starań zabiegi termoablacji płuc nie są refundowane przez NFZ. Obecnie nie wykonujemy tych zabiegów ani na NFZ ani komercyjnie.

Oceń ten tekst
[W sumie: 24 Average: 4.1]